Čo mi dala tvárová joga?

Nedávno mi moja kamoška poslala video. Volalo sa: Veríte v tvárovú jogu? 

Bola zvedavá, aký je môj názor naň a čo si myslím o mladej dáme, ktorá v ňom vystupuje. Zaznievajú tam vyjadrenia, že tvárová joga je nielen neúčinná, ale pozor – dokonca nebezpečná! Na záver podotkne, že si bude šetriť na botox a invazívne zákroky. Nech sa páči, každý má svoj názor a našťastie, máme na výber. Je na každom z nás, akú si zvolíme cestu.

Keď som si to video pozrela, bola som najskôr rozčúlená. Viete, čo mi napadlo?

“Ako môže hodnotiť niečo, čo nepraktizuje? Ako môže negovať pozitívne skúsenosti miliónov ľudí na celom svete bez tej vlastnej?” Vírilo mi to v hlave dookola. Myslím, že je to prirodzená reakcia. Potom som si však povedala, že nebudem riešiť moje ego a emócie a zamyslela som sa ako ovplyvnila tvárová joga môj život. A zistila som nasledovné:

  1. VYLEPŠILA SOM SVOJ VZHĽAD

To prvé, čo sa udialo vďaka pravidelnému cvičeniu bolo viditeľné zlepšenie vzhľadu mojej tváre. Po dvoch materských dovolenkách ( 6 rokov) som mala hlboké vrásky na čele, ochabnuté líca a kontúry tváre, horné viečka padali a nasolabiálna vráska bola riadne hlboká. Po troch týždňoch cvičenia ( každý deň 30 minút ) si moji blízki začali všímať zlepšenie. Nielenže sa mi začali formovať líčka, ale moja tvár už nevyzerala smutne. Žiarila! Po dvoch mesiacoch sa začala zjemňovať nasolabiálna vráska a po troch mesiacoch sa mi spevnili horné viečka a pekne sa otvorili oči.

  1. ZAČALA SOM SA VIAC O SEBA STARAŤ

Pozitívne zmeny na mojej tvári ma motivovali pokračovať, dobre sa cítiť, nosiť viac farieb, použiť aj farebný a výraznejší rúž, skúšať krémiky a séra, dopriať si píling a dobrú a relaxačnú masáž tváre. Mala som z toho skvelý pocit a viete, že som začala akosi radšej pozerať na seba do zrkadla? Niežeby som pred ním stála hodiny, ale vždy keď som šla okolo, neuhla som pohľadom. Usmiala som sa na seba.

  1. NAUČILA SOM SA VYTVORIŤ SI ČAS LEN PRE SEBA

Všetci máme len 24 hodín a výhovorky „nemám čas“ v skutočnosti znamenajú „Nie je to mojou prioritou“ alebo „Nechce sa mi“. Pre mňa sa stala tvárová joga prioritou a moja spokojnosť tiež. Pochopila som, že ani môj muž ani moje deti neprídu za mnou a nepovedia: Mami, nechceš si urobiť hodinku voľno, ísť si zacvičiť, alebo urobiť pohodičku? Naučila som sa povedať im to a akceptovať, že ja tiež potrebujem svoj kľud, čas na regeneráciu a na seba. Veď ako hovorí známy český psychológ Patrik Herman: „Spokojná mama = spokojná rodina. A je to tak. Všetky dobre vieme, ako sa správame, keď robíme šťastných a spokojných všetkých naokolo a na seba nám neostane ani minúta. Vrčíme, kričíme, sme nervózne a podráždené…lenže, v skutočnosti sa hneváme na seba…naše deti ani manžel za to nemôžu.

Čas na seba som si začala vytvárať vďaka tvárovej joge a pochopila som, aké je to pre mňa dôležité.

  1. NECHCEM BYŤ SUPERŽENA

Kedysi som bola zvyknutá zvládať všetko sama. Od maličkostí až po vybavenie hypotéky. Nejako som to mala hlboko zakódované, že ja TO VŠETKO ZVLÁDNEM a musím si poradiť aj sama. Dnes už nechcem byť “superžena”, pokojne prenechávam povinnosti mužovi. Keď nie je so mnou ten môj, poprosím o pomoc niekoho na blízku. A viete čo? Oni mi ochotne pomôžu, dokonca sa aj sami ponúknu.

  1. ROZVÍJAM A UČÍM SA

Neustále sa snažím prinášať mojím klientkám nové informácie, stále vymýšľam spôsoby ako im pomôcť v pravidelnom cvičení, uľahčiť im ho a podporiť ich. Mám motiváciu ďalej sa vzdelávať, učiť, hľadať riešenia problémov. Čím zvedavejšie otázky mi ženy kladú, tým viac ma to núti učiť sa a hľadať možnosti. Aspoň udržiavam hlavu v dobrej kondičke. Naučila som sa urobiť si web, pridávať články, natáčať videá. Ja, ktorá som technický antitalent a všetky tieto IT záležitosti fakt nemusím.

  1. PREKONÁVAM SAMU SEBA, HLAVNE SVOJE STRACHY

Viete ako som sa cítila, keď som “vešala” svoje prvé video na FacebookYoutube kanál?

Nemohla som ani jesť, brucho ma bolelo, bála som sa otvoriť počítač. Zdeseným pohľadom som pozerala na môjho muža a povedala: „Čo ak si to niekto pozrie?“ A on: „ A? Veď to asi chceš, či nie? Ja: “áno, chcem, ale čo keď sa to nikomu nebude páčiť, čo keď si o tom budú myslieť , že je to blbosť, čo keď si o mne budú myslieť, že….. Samé, čo keď a negatívum…..Na možnosť: “čo keď sa to niekomu BUDE páčiť a niekoho to INŠPIRUJE a MOTIVUJE som ani nepomyslela. Môj strach bol obrovský….Ale aj s tým som sa naučila pracovať. A stále sa učím. Strachu sa zbaviť nedá, dokonca si myslím, že je fajn, keď sa trošku bojíme, núti nás to podávať stále lepšie výkony.

Dnes keď dávam video na Facebook, už to nejako zvláštne neprežívam. Je to súčasť mojej práce. Chápem, že nebudem sympatická všetkým a ani všetkým nevyhoviem. Prídu ku mne ľudia, s ktorými sme na rovnakej vlne. Tí, ktorí majú ku mne prísť. Buď mi dodať energiu, inšpirovať, povzbudiť alebo aj takí, ktorí mi prinesú nejakú lekciu. A tak to má byť.

  1. NOVÉ PRIATEĽSTVÁ, ZÁŽITKY

Vďaka práci lektorky stretávam veľa ľudí, obohacujú ma, učím sa od nich, inšpirujem. Vytváram si nové priateľstvá, spolupráce, nové príležitosti. Je až neuveriteľné, koľko vzácnych ľudí som vďaka tvárovej joge stretla. Vďaka za nich!

  1. SLOBODA

Predtým, ako som sa začala živiť prácou lektorky som pracovala v nadnárodných korporáciách. Bola to skvelá škola života. Veľmi veľa som sa naučila, mnohé som zažila. Občas dobré, občas zlé, ale všetko ma to niekam posúvalo. Prácu v korporátnom prostredí vnímam ako skvelý základ pre vlastné podnikanie. Treba si to zažiť. Odkedy mám deti, rodinu, tento model mi nevyhovuje. Páči sa mi byť sama sebe pánom, mať kontrolu nad mojím časom. Nemám síce žiadne firemné benefity ALE mám slobodu. Úspech či neúspech závisí len odo mňa. Spätná väzba na moju prácu je okamžitá. A ak urobím chybu, musím ju napraviť JA. Občas je to poriadna drina, kopec presedených hodín za počítačom, precestovaných kilometrov za klientkami…ale STOJÍ TO ZA TEN POCIT, keď viem, že niekomu pomáham, inšpirujem a motivujem k zmene.

Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, čo všetko mi tvárová joga prinesie, asi by som mu neverila. Avšak dnes, DNES VERÍM.

Nájdite si pár minútiek pre seba a porozmýšľajte, čo by ste mohli urobiť pre seba. Či to bude tvárová joga, alebo niečo iné, to je vlastne jedno. Dôležité je, aby ste boli spokojné VY a prinieslo vám to aspoň toľko pozitív do života ako mne!

To vám z celého srdca prajem!

Zuzana

 

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre