Stres: 4 tipy na zvládnutie stresu

4 tipy na zvládnutie stresu

stres

Stres a jeho zvládnutie je veľkou výzvou. Preto som sa v tomto článku rozhodla venovať téme stres a popísať viaceré tipy na zvládnutie stresu. Minulý týždeň som po celkom dlhom období prežila jeden veľmi stresový deň. Nič nové v dnešnej dobe. Slovíčko stres sa stalo našou súčasťou. Tak často počúvam vetu : „Som v strese“ …“Nestíham, mám stres“… Čo s tým? Otázka je, prečo v tom strese sme. Príčin je asi viac ale o tom som nechcela. Skôr ma napadlo, že sa s vami podelím o moje tipy, čo robiť, keď v tom strese už sme.

Mám také svoje 4 overené spôsoby na zvládnutie stresu, ktoré mi pomáhajú rozptýliť myšlienky, sústrediť sa na niečo iné a nenechať sa stresom zvalcovať.

Stres: 4 tipy na zvládnutie stresu

DÝCHANIE

Dýchanie je prirodzenou cestou ako regenerovať telo. Kyslík pomáha pri strese a únave, tiež zlepšuje koncentráciu. Zhlboka sa nadýchnem a potom vydýchnem, opakujem to niekoľkokrát, až zistím, že sa sústreďujem len na nádych a výdych. Veľakrát si totiž počítam, koľko sekúnd mi trvá nádych a koľko výdych. Sústreďujem svoju myseľ len na dýchanie a nenápadne pri tom zabúdam na stres.

Stres: 4 tipy na zvládnutie stresu

POHYB

Úplne ideálne je začať sa hýbať. Telo totiž v stresovej situácii reaguje tak, že sa stiahneme, ostaneme v kŕči, niekedy zatneme zuby, pokrčíme čelo. Jednoducho, sme mierne paralyzovaní.  Ak vám to situácia dovoľuje, postavte sa, prejdite sa, zbehnite po schodoch, ponaťahujte sa. Ja chodím von do záhrady, vytrhnem zopár burín alebo vezmem paličky na nordic walking a idem to „rozchodiť“.

Stres: 4 tipy na zvládnutie stresu

CVIČENIE TVÁROVÝCH SVALOV A MASÁŽ

Stáva sa mi, že keď sa chystám na nejaké dôležité stretnutie, vtedy využívam kombináciu dýchania , precvičovania tvárových svalov a zvyknem si robiť masáž čela a očného okolia. Je to pre mňa veľmi upokojujúce. Na rozcvičenie tváre použijem jednoduchú „písmenkovú metódu“ .Pomaly si hovorím písmenká : A, E, I, O, U, a potom si niekoľkokrát  „zívnem“ .  Týmito jednoduchými cvikmi si rozpohybujem tvárové svaly, masáž ma ukľudní a cítim sa lepšie. O ďalších benefitoch tvárovej jogy sa  môžete dozvedieť z mojich dalších článkov.

????????????????????????????????????

AROMATERAPIA

Kto má rád bylinky a esenciálne oleje určite vie, že aj tie napomáhajú človeku zvládať emočné stavy ako sú napríklad úzkosti, strachy, depresie ale aj stres.  Ak máte náročné povolanie a stresové situácie na dennom poriadku, vyskúšajte zmes esenciálnych olejov kopaiva, limetka, cédrové drevo, vanilka, okotea a levanduľa.

oil-1205635_1280

Na zvládnutie stresu vyskúšajte niektorý z týchto tipov, verím, že vám pomôže!

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Štítky:
Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre