Šaty robia človeka ..a omladzujú :-)

Šaty robia človeka. Kedysi sa v mojom šatníku nachádzali zväčša čierne, hnedé, biele či šedé farby. Nejako som farbám nevenovala pozornosť ale postupne sa to menilo a istý poriadok tomu dala Marcelka Špalková, s ktorou som absolvovala farebnú a strihovú typológiu.

Až posledné roky si začínam uvedomovať ako nás farby krásne dokážu rozžiariť a omladiť. Keď som pred časom natrafila pri upratovaní šatníka na starú fotku z plesu, úplne mi to docvaklo.

Veď posúďte sami. Fotka v čiernych šatách, z roku 2007 – v tom čase som sa ešte nevenovala tvárovej joge a nemala som deti a následne foto z roku 2018.

Šaty robia človeka ..a omladzujú

Nedávno mi na môj kurz zavítala jedna veľmi šikovná žena – Marianka Ježíková a ja som sa tomu potešila, pretože jej tvorbu sledujem na Facebooku od jej začiatkov. Vždy som si hovorila, že musím mať v mojom šatníku aspoň jedny ZIK šaty. A tak som sa pred pár mesiacmi vybrala k nej do showroomu.

A ako to dopadlo? Odchádzala som nie s jednými ale s tromi! Jednoducho som nedokázala odolať 🙂

Rozhodla som sa, že vám Mariankinu tvorbu priblížim, pretože mnohé z nás hľadáme šaty, ktoré sú originálne a jedinečné. A ja si myslím, že toto kritérium značka ZIK spĺňa do bodky.

Šaty robia človeka ..a omladzujú

Šaty robia človeka ..a omladzujú

Marianka, ako a kedy si sa rozhodla pustiť sa do tvorby šiat?

Móda ma bavila už odmalička a vždy mi záležalo na tom, čo mám na sebe. V detstve, až kým som nešla na vysokú školu som si rada a veľa šila. Prvé sako som si ušila v šiestej triede ZŠ. Dodnes si pamätám každý jeho detail. Ušila som ho dokonca bez strihu a týmto sa začala moja “krajčírska” kariéra. V teenagerskom veku to boli kúsky vždy dvojmo – pre mňa a pre kamarátku. Matchy-matchy outfitmi sme  pútali pozornosť na diskotékach a v meste.:-) Asi som aj zatúžila ísť študovať módne návrhárstvo, ale tradično – rodinné vzorce zvíťazili a zo mňa sa stal ekonóm. Nastúpila som do audítorskej spoločnosti a k šijaciemu stroju som si už nikdy viac nesadla. Práca a rastúca kariéra ma veľmi napĺňali. Vášeň pre módu však sprevádzala celé moje profesionálne pôsobenie. Bolo to to, čo mi robilo radosť. V štyridsiatke vo mne dozrelo rozhodnutie, že potrebujem zmenu, že obsah, ktorý ma dovtedy živil, ma už nebaví a nenapĺňa. Túžba po profesionálnej realizácii v oblasti módy prevalcovala všetko ostatné. Téma teda bola jasná, ale forma vôbec. Pár mesiacov po odchode zo zamestnania som sa rozhodla začať s vlastným podnikaním. Tvorba šiat pre ženy v biznisovom a profesionálnom prostredí je to, čo mi je blízke. Lebo som v tých topánkach roky sama chodila a viem, čo som riešila a čo mi chýbalo, alebo vadilo na odevoch ponúkaných v reťazcoch.

Tvoje šaty sú úplne „iné“ netuctové, myslím, že mnohé ženy ich spoznávajú podľa typických ZIK prvkov. Kde čerpáš inšpiráciu?

Inšpirácie čerpám vačšinou na internete. Mám rada minimalizmus obohatený o sofistikovaný detail. Jeden jediný detail je práve to, čím sa začína každý ZIK kúsok a potom k nemu dotváram celé šaty, top, nohavice alebo kabát.

Šaty robia človeka ..a omladzujú

Kto ti pomáha vytvárať značku ZIK?

Celkové smerovanie značky a strategické rozhodovanie zatiaľ riešim sama. Veľa sa vzdelávam, rada počúvam marketingové a podnikateľské podcasty. Mám rada inšpiratívne rozhovory s podnikateľmi, ktorí štádium firmy, v akom ZIK momentálne je, majú už za sebou. Biznisové a marketingové témy konzultujem podľa potreby s externými poradcami. Čo sa týka operatívy, v tíme máme dve full-time krajčírky, s ktorých jedna je zároveň strihová modelárka. Dve ďalšie krajčírky nám vypomáhajú podľa potreby. Financie a právne záležitosti rieši môj manžel a vybavovanie objednávok má na starosti kolegyňa Broňa. Spolupracujem s jednou marketérkou, IT špecialistom, fotografmi, modelkami a vizážistkami. Ja mám na starosti rozvoj značky ako takej, jej dizajnové smerovanie, komunikáciu, predaj, sociálne siete, výber dodávateľov a materiálov, tvorbu a dizajn nových produktov.

Kto sú tvoje zákazníčky? Zvyknú u teba opätovne nakupovať?

Zákazníčka ZIKu je žena najčastejšie vo veku 30 – 50 rokov, pracujúca prevažne v korporácii alebo podnikateľka, ktorá ZIK kúsky nosí do práce. Veľké percento našich zákazníčiek tvoria právničky, sudkyne a advokátky. Naše šaty si však kupujú aj iné ženy a to na príležitosti, svadby alebo rodinné oslavy. A áno, naše zákazníčky sa rady vracajú. U nás platí viac ako len Paretovo pravidlo. Všetkým našim zákazníčkam som nesmierne vďačná za priazeň a veľmi si ich vážim. O tých, ktoré chodia
pravidelne už ani nehovoriac.

Šaty robia človeka: ako a kde vyberáš látky a farby pre tvoje šaty?

Toto je ostatné dva roky pomerne ťažká téma a je to aj oblasť, kde sama cítim priestor na rozvoj. Dodávatelia sa najlepšie hľadajú na výstavách látok, ktorých sme sa už dva roky pre covid situáciu nezúčastnili resp. sa nekonali. Takže aktuálne výber dodávateľov znamená surfovanie po internete, výber vzoriek online, potom sa prekvapím, že naživo je to iné, ako som si predstavovala, nasleduje druhý pokus, nové hľadanie a tak stále dookola. Po dlhom čase sa nám tento mesiac podarila výstava látok v Mníchove, kde sme nejaké novinky aj vybrali. Momentálne očakávame ich doručenie a začíname testovať.

Je niečo, čo by si rada odkázala ženám?

Že odev vo veľkej miere prispieva k našej celkovej pohode, istote a sebavedomiu. To, čo máme na sebe má obrovský vplyv na to, ako sa cítime a ako pôsobíme na ostatných. A teda vo vysokej miere ovplyvňuje naše výsledky a výkon. Vnímajme, ako sa v čom cítime a podľa toho si vyberajme odev a farbu. Rady stylistiek podľa typu postavy sú fajn, ale nie vždy reprezentujú to, v čom sa aj my cítime dobre a silné. Inými slovami, odev, ktorý na nás vyzerá vizuálne dobre pre naše okolie, nemusí nevyhnutne byť odev, ktorý ladí s nami a našou dušou a dodáva nám energiu.

Aký je to pocit, keď niekde vidíš ženu oblečenú v ZIK šatách?

ZIK je mladá značka a podnikanie ma naučilo predovšetkým pokore. Ten pocit, keď vidím ženu oblečenú v ZIK šatách je stále veľmi silný. Jedna rovina je vidieť fotky našich zákazníčiek online, na sociálnych sieťach a pod. Každá jedna ma veľmi poteší. Druhá rovina je, keď v uliciach Bratislavy stretnem cudziu ženu, ktorá má na sebe ZIK. Tento pocit je zatiaľ veľmi vzrušujúci.

Ja sama vám môžem povedať, že ZIK šaty nosím často a veľmi rada, ak aj vy hľadáte niečo výnimočné pre seba, určite si pozrite Mariankinu tvorbu na www.zik.sk alebo rovno zamierte k nej do showroomu, kde si modely vyskúšate 🙂

Foto: Archív M.Ježíkovej a Zuzany Ondrisovej (Gabriela Teplická)

 

 

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre