Aký kolagén pre ženy má význam užívať vnútorne?

Aký kolagén pre ženy má význam užívať vnútorne?

Jedna z neustále sa opakujúcich otázok, ktoré dostávam na kurzoch tvárovej jogy. Má význam užívať kolagén pre ženy? A ak áno, ktorý? Ako si ho mám vybrať, keď je na trhu toľko značiek a výrobcov a každý sľubuje „zázrak“.

Sama som v tom mala slušný chaos a rozhodla som sa, že si v tejto téme trošku „upracem“ a preštudujem. Tak som začala s článkami a prednáškami a dospela som k niekoľkým záverom, o ktoré sa s vami rada podelím. Pokúsim sa v tomto článku jednoducho vysvetliť ako a podľa čoho som sa rozhodovala ja.

ZDROJ KOLAGÉNU

Jedna z prvých a absolútne podstatných informácií pre mňa je vedieť, z akého „zdroja“ kolagén pre ženy pochádza. Na trhu nájdete naozaj širokú škálu. Tým zdrojom môže byť hovädzí dobytok, ošípané, sliepky či ryby. Keďže všetky typy kolagénu okrem rybieho sa získavajú tepelnou úpravou, čím dochádza k znehodnoteniu, ostala mi automaticky jediná voľba a to – RYBÍ KOLAGÉN. Rybí kolagén má však ešte jednu výhodu a síce, naše telo si s ním dokáže poradiť najlepšie zo všetkých menovaných.

VÝROBA KOLAGÉNU

Ďalším dôležitým kritériom je spôsob výroby, samotné spracovanie. Najrozšírenejší spôsob je hydrolýza. Používa ju takmer každý výrobca na trhu. Má však svoje limity. Drahšou ale lepšou verziou spôsobu výrobu je LYOFILIZÁCIA – čiže sušenie mrazom.

Ak hovoríme o kolagéne, ktorý získavame z koží rýb, je to komplex rybích peptidov a aminokyselín, čiže východiskový bod je biopeptidový komplex, ktorý sa následne prenesie do lyofilizátu a neporušený ho dávame do tela.

Je dôležité vedieť, že lyofilizovaný kolagén pre ženy má 100x vyššiu účinnosť ako hydrolyzovaný a tým pádom  stačí menšia gramáž.Lyofilizácia umožňuje zachovanie čo najväčšej biologickej aktivity týchto
peptidov, čo znamená, že pri súčasnom zachovaní trvanlivosti výrobku je možné udržať biologickú aktivitu a správne pôsobiť!

Kolagén získavaný z koží rýb spôsobuje, že naše telo aktivuje signálne peptidy. Tieto peptidy umožňujú prenos signálu do fibroblastov, ktoré dávajú podnet na syntézu nášho vlastného kolagénu v koži. Preto sme schopní rýchlejšie aktivovať vlastné regeneračné procesy, čo je veľmi dôležité.

Dobré je, ak sa vo výrobku nachádza nielen kolagén ale aj pridané účinné látky a extrakty z rôznych plodov či bylín, ktoré priaznivo ovplyvňujú regeneračné a protizápalové procesy v tele.

Ja som si vybrala dva produkty, ktoré si budem striedať. Oba sú z rybieho kolagénu, lyofilizovaného a majú rôzny podiel kolagénu.

PHYSIO SPORT PEPTIDE COMPLEX

  • obsahuje až 650 mg kolagénu, čo je momentálne najviac na trhu. Odporúča sa pre športovcov, ľudí, ktorí sú aktívni ale aj po zraneniach, ktorí sa potrebujú zotaviť a zregenerovať svoj pohybový aparát.
  • 100 mg kyseliny hyalurónovej – jej hlavnou úlohou je viazať v tele vodu a v prípade, keď sa molekuly kyseliny rozpadnú, sú okamžite nahradené novými. V tejto súvislosti je dôležité, že keď máme príliš mále zásoby tejto kyseliny, nie sme schopní ju dodať do tela, v tomto ohľade je dôležitá aj suplementácia, pretože tiež vytvára synoviálnu tekutinu, ovplyvňuje pohyblivosť kĺbov, pohyblivosť chrupavky a tiež celý motorický systém
  • glukozamín a chondroitín – bez glukozamínu by sa naše pohybové ústrojenstvo nemalo šancu obsahovať, chondroitín a glukozamín obnovuje chrupavkový matrix
  • MSM čiže metylsulfonylmetán, je organická zlúčenina s obsahom síry, ktorá tiež bude plniť kľúčovú úlohu pri budovaní kostí a kĺbov. Výskum ukázal, že má protizápalové a analgetické účinky a prispieva aj k obnove spojivového tkaniva. Je tiež oceňovanou látkou v starostlivosti o pleť, konkrétne v suplementácii, pretože tvorí matrix spojivového tkaniva, a preto si po určitej dobe jej používania okrem zvýšenia pohyblivosti našich kĺbov všimneme, že naše nechty sú pevnejšie, vlasy nevypadávajú, nelámu sa, a to všetko vďaka organickej síre, ktorá sa tam nachádza.
  • kadidlovník ( Boswellia serrata) je to rastlina s mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami, používaná tiež v čínskej medicíne, má protizápalové, analgetické a upokojujúce účinky.
  • lokvát japonský – mišpuľa japonská, ktorá je tiež bylinkárskou surovinou. Poznatky z literatúry uvádzajú, že pôsobí mukolyticky – uvoľňuje hlieny. Rozkladá molekuly hlienu, čím uľahčuje dýchanie. Myslím si, že v tomto prípade sa uľaví najmä ľuďom, ktorí intenzívne trénujú a majú s tým problém.
  • červená repa – v extrakte z červenej repy, nájdeme betanín, čo je prírodné farbivo, a tiež betaín. Betaín zlepší prekrvenie tela, zvýši okysličenie, s čím súvisí aj zvýšenie výkonnosti samotného organizmu
  • extrakt z ananásu s bromelaínom bude mať protizápalový účinok, uľahčí trávenie samotného kolagénu ako bielkoviny a vymetie z našich čriev nestrávené zvyšky jedla, aby naše telo mohlo správne fungovať

 

COLLAGEN BOOSTER

Lyofilizovaný rybí kolagén 200 mg s lyofilizovaným hráškom doplnený o prírodný aminokyselinovo-minerálny komplex rybích kostí, obsahujúci makro a mikroelementy. Je vhodný najmä na prevenciu, na dlhodobé a každodenné užívanie.
Verím, že si aj vy vyberiete to, čo je pre vás najlepšie 🙂
Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute
Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre