Vrásky medzi obočím: Príčiny, prevencia a možné riešenia

Vrásky medzi obočím: Príčiny, prevencia a liečba

Vrásky medzi obočím sú bežným a častým javom, ktorý sa prejavuje s pribúdajúcim vekom. Vrásky medzi obočím sa nazávajú aj vrásky hnevu, alebo tzv. „jedenástky“ a s opakovanou mimikou a zvyšujúcim sa vekom sa prehlbujú. Ich tvorba je ovplyvnená rôznymi faktormi vrátane genetiky, životného štýlu a našich zlozvykov, a vplyvom prostredia, v ktorom žijeme.

Príčiny vrások medzi obočím:

Pohyb svalov – nadmerná mimika

Každodenné pohyby obočia a mimické výrazy, ako je žmúrenie, zdvíhanie obočia (výraz prekvapenia), môžu prispievať k vytváraniu vrások medzi obočím. Tieto opakované pohyby a stiahnutie svalov môžu vytvárajú v priebhu rokov hlbšie vrásky.

Strata elasticity kože

S pribúdajúcim vekom dochádza k strate elasticity kože. Koža stráca kolagén a elastín, čo vedie k ochabnutiu a tvorbe vrások. V oblasti medzi obočím je koža náchylná na vznik vrások.

Slnečné žiarenie

Nadmerná expozícia slnečnému žiareniu môže byť jedným z faktorov, ktoré zrýchľujú tvorbu vrások medzi obočím. UVA a UVB žiarenie môžu poškodiť kolagén a elastín v koži a spôsobiť predčasné starnutie pokožky vrátane tvorby vrások.

Fajčenie

Fajčenie je spojené so zvýšeným rizikom vzniku vrások. Chemické zlúčeniny obsiahnuté v tabakovom dyme môžu spôsobovať stres a poškodzovať kolagén a elastín v koži.

Vrásky medzi obočím a ich prevencia

Ochrana pred slnečným žiarením

Používanie ochranného krému s ochranným faktorom (SPF) a nosenie šiltovky, klobúka a slnečných okuliarov môže pomôcť minimalizovať poškodenie slnečným žiarením a predchádzať tvorbe vrások.

Hydratácia pokožky

Pravidelné hydratovanie pokožky môže pomôcť udržať jej pružnosť a minimalizovať vznik vrások. Používanie kvalitného hydratačného krému a pitie dostatku vody sú dôležité pre zachovanie zdravej pokožky.

Kontrola mimiky

Pokiaľ sa naučíte kontrolovať si mimiku, budete úspešné v procese vyhladzovania vrások. Moje praktické tipy si môžete vypočuť aj vo webinári zdarma, ktorý som venovala tejto širokej téme. K webináru sa dostanete tadiaľto >>>

Možné riešenie – vyhladenia vrások medzi obočím

Kozmetické produkty

Existuje množstvo kozmetických výrobkov, ktoré sľubujú zníženie vrások medzi obočím. Patria sem krémy a séra s obsahom retinolu, vitamínu C, kyseliny hyalurónovej a iných zložiek, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vzhľad vrások.

Estetické – invazívne ošetrenia

Niektoré estetické ošetrenia, ako napríklad aplikácia botoxu, pomáhajú dostať pod kontrolu mimiku. Po aplikácii botoxu sú svaly neschopné pohybu, avšak botox treba opakovať niekoľkokrát do roka a suma sa môže vyšplhať na 500 – 800 EUR ročne. Zároveň môže mať aplikácia botoxu vplyv na rýchlejšie ochabovanie horných viečok – to súvisí s neschopnosťou pohybu čelových svalov a veľmi často sa stáva, že si ženy po aplikácii botoxu do čela vytvoria ďalší problém. A tp sú ochabnuté horné viečka. Chirurgický zákrok stojí cca 1000 EUR, preto si treba zvážiť, či to za to stojí.

Náplasti Frownies – bezpečné neinvazívne riešenie

Frownies sú skvelou voľbou pre ženy, pre ktoré nie je riešním botox. Fungujú ako mechanická zábrana proti krčeniu svalov a pokožky. Ja osobne ich mám veľmi rada a tiež ich používam. Napríklad aj cez deň, keď pracujem za počítačom. Frownies a tiež silikónové náplasti som spomínala na Webinári zdarma – Ako sa zbaviť vrások na čele bez botoxu. 

Tejpy na tvár  – bezpečné neinvazívne riešenie

Estetické a lymfatické tejpovanie tváre je tiež veľmi obľúbeným spôsobom ako dostať vrásky pod kontrolu. Tu je však dôležité naučiť sa správne postupy a princípy tejpovania podľa kurzu alebo s lektorom. Je dobré, ak sa to naučite od niekoho, kto tomu rozumie a nielen má napozerané videá na sociálnych sieťach, vyhnete sa tak mnohým chybám a ešte hlbším vráskam.

 

Pokiaľ ste kozmetička, masérka, alebo sa venujete poradenstvu v oblasti krásy, môžete absolvovať aj kurz pre lektorov tejpovania tváre. Informácie o tomto kurze nájdete tu >>>

Verím, že vám tieto tipy a rady pomôžu,

ak máte chuť ostať v kontakte a dostať informácie o kurzoch, webinároch zdarma ako prvé, pridajte sa do FB skupinky Mladneme s tvárovou jogou.

 

Zuzana Ondrisová, lektorka a školiteľka Tvárovej jogy, zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre