Ja chcem, ale musím sa spýtať manžela

vrásky

Prednedávnom mi v mojej schránke pristála správa od trojnásobnej mamičky Janky. Napísala mi:

Mám vrásky, vyzerám hrozne, pomôžete mi s tým?

Samozrejme, veľmi rada. Prišli na rad moje otázky. Ako sa Janka o seba stará, či občas zaradí nejaké cviky z tvárovej jogy, akú má starostlivosť o pleť, čistenie, píling, sem-tam maska na tvár? Na všetky otázky som dostala rovnakú odpoveď: Nie, to nerobím 🙄 .

Ja chcem, ale musím sa spýtať manžela

V poriadku, nevadí, veď môžeme začať postupne, krok za krokom. Nedá sa robiť všetko naraz.

Takže prišla zásadná otázka, či je Janka ochotná investovať do kurzu alebo eBooku s tým, že jej pripravím plán cvičenia a pustíme sa do toho s mojou podporou. Prišla odpoveď:

Zuzi, ja to chcem, ale musím sa spýtať manžela

V poriadku, veď na tom nie je nič zlé, ale môj vnútorný hlas mi už niečo našepkával. Po pár dňoch som Janke napísala, či sa do toho spolu pustíme. Priznávam, tušila som, aká bude odpoveď. Prišlo ospravedlňovanie, nech sa nehnevám, ale ona má tri deti, treba platiť školy, škôlku, stále sú nejaké výdavky.

Teraz si to nemôže dovoliť.

Úplne tomu rozumiem. Upokojila som ju, že ja sa v žiadnom prípade nehnevám a vôbec sa mi nemusí ospravedlňovať. Avšak podotkla som, že výdavky budú vždy a chápem, že sa jej preháňa hlavou asi niečo takéto: „Mám si kúpiť online kurz Tvárovej jogy, začať sa venovať svojej tvári, aby som sa zbavila vrások, začala byť trochu veselšia a tešiť sa so seba?  Môžem si dovoliť takýto „rozmar“, keď Kubkovi treba nové topánky? Ešte som nezaplatila škôlku…čo som to za matku??? Nemôžem predsa riešiť vrásky“.

vrásky

Viete aká bola Jankina reakcia? – “ Bože, to je úplne presné“.

Musím sa spýtať manžela – bola vlastne len Jankina výhovorka, potrebovala nájsť osobu, ktorá by rozhodla za ňu, aby nemala zlé svedomie. „Načo ti bude taká somarina ako tvárová joga a čo to vôbec je?? Potrebuješ to?“ bola by reakcia – tipujem 99% mužov.

A predstavte si, že by odpovedal takto:  „Milá moja, ak po tom tak veľmi  túžiš, choď do toho. Všimol som si, že si v poslednej dobe mrzutá a nervózna, všetko ti vadí a po chlapcoch len kričíš. Ak ti toto pomôže byť v pohode a viac sa usmievať, budem rád 🙂 .

Úplné sci-fi však? Koľko mužov by takto reagovalo?

V Janke prebieha vnútorný boj. Je si vedomá, čo ju trápi, ale má také veľké výčitky svedomia a strach, že len hľadá dôvody, prečo nesmie. To je predsa neprípustné, aby si žena riešila vrásky a svoj vzhľad, keď má doma tri deti a kopec povinností!!!

Mimochodom, pýtajú sa vás vaši chlapi, či si môžu kúpiť nový ruksak alebo perfektné funkčné oblečenie na bicykel, aj keď už majú jedno v skrini? 🙂 Tipujem, že nie. Oni to proste chcú a načo by vám vysvetľovali, že toto je presne to, čo im chýba, že to jednoducho musia mať. Nechcú počuť otázky typu : A načo ti to bude? Nie ste v téme a tak tomu ani nerozumiete o čo im vlastne ide. A tak sa vyhnú zbytočným diskusiám, idú do obchodu a kúpia si to. Vybavené. Veľakrát si to ani nevšimnete. Možno zbadáte, že je vysmiaty od radosti ako lečo, lebo si kúpil nové svetielko alebo zámok na bicykel.

Aby ste mi rozumeli, vôbec vás nechcem nabádať, aby ste na seba bezmyšlienkovite míňali peniaze a vaše deti nechali chodiť bosé, len preto, že vy potrebujete nový rúž alebo facelift. To nie je o tom. Ide o to, aby ste sa o seba starali bez výčitiek a dopriali si to. Na kadejaké, prepáčte za výraz „ hovadiny“,  vyhadzujeme desiatky eur a úžitok žiadny. Tak ich investujte rozumne. Je jedno či do tvárovej jogy,  permanentky do posilňovne alebo na kurz šitia. Ak vám to prinesie radosť so seba, dobrý pocit a úsmev na tvári, tak to stálo za to. Pretože vaša vnútorná pohoda sa prenesie na ostatných, na vašich najbližších. A ktoré dieťa si neželá spokojnú mamu? Ktorý muž nechce mať po boku usmiatu a pekne vyzerajúcu ženu?

Ja chcem, ale musím sa spýtať manžela

Dámy, nemáme si čo vyčítať, buďme zdravo egoistické, pretože lásku a pohodu dokážeme šíriť ďalej len vtedy, keď sme samé so sebou v pohode.

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Štítky:
Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre