FACIALIS – poškodenie tvárového nervu

Facialis

FACIALIS – je názov, ktorý označuje nerv, ktorý inervuje mimické svalstvo tváre, čela, líca, úsmev. Jeho poškodenie sa laicky nazýva facialis.

Facialis vychádza z mozgového kmeňa, prechádza cez tzv. skalnú kosť cez kanálik, ktorý je kostený. Tento priestor je relatívne úzky. Nerv vychádza pred uchom do tvárovej časti a tam sa delí na dve vetvy. Jedna – horná vetva zásobuje čelo, očné okolie a druhá – spodná vetva – spodnú časť tváre. Okrem mimickej inervácie zabezpečuje aj vnímanie chuti z prvých troch tretín jazyka, zabezpečuje žliazky, ktoré tvoria slzy, žliazky v nosovej sliznici a tiež sliny v oblasti žliaz pod jazykom a pod sánkou.

facialis

facialis

Ako sa poškodenie tvárového nervu prejavuje?

Ľudia si ako prvé všimnú poškodenie v dolnej časti tváre, je totiž asymetrická.Ústny kútik na strane na ktorej je poškodenie sa nehýbe, zvyknú z neho vytekať sliny, nakoľko nie je dostatočná inervácia na posun slín do hrdla. Často sa to prejavuje aj na hornej vetve ako nedovieranie oka. Čo je veľmi nebezpečné, nakoľko dochádza k vysychaniu rohovky a tiež môže dôjsť k poškodeniu zraku. Ochorenie môže a nemusí byť bolestivé. Ak dochádza k bolesti, tak väčšinou v okolí ucha.

Aké vyšetrenie je potrebné absolvovať?

Dôležité je vyšetrenie krčného lekára, ktorý vyšetrí ucho a hľadá nález, zápal. Vo väčšine prípadov ide práve o zápal, ale môžu sa pridružiť aj iné poškodenia a problémy. Ak je priebeh bez anomálií, pacient odchádza domov s liečbou, v prípade, že sa vyskytnú nejaké iné poškodenia, realizuje sa vyšetrenie CT alebo MR mozgu s cielním na skalnú kosť kadiaľ nerv prechádza a taktiež sú dôležité laboratórne testy.

Liečba sa zvyčajne realizuje a odporúča kortikoterapiou. Tá má význam hlavne v prvých desiatich dňoch, kedy dochádza k opuchu nervu. Vďaka liečbe sa opuch zmenšuje a tým aj poškodenie je menšie. Najčastejšie sa vyskytuje toto ochorenie na jar, na jeseň, v prechodných obdobiach.

REHABILITÁCIA

Rehabilitácia sa odporúča čo najskôr. V úvode sú to rôzne techniky zahrievania tváre, ktorá je poškodená a čo najskôr treba začať stimulovať tvár, aby poškodenie inervácie bolo minimálne. Zlepšenie stavu vidieť po 6 týždňoch až 3 mesiacoch. V spolupráci s lekárom či fyzioterapeutom je možné zaradiť aj cviky tvárovej jogy či masáže.

Po tomto ochorení však môžu ostať aj trvalé následky – mimika tváre nedosiahne symetriu s tou druhou stranou. Taktiež sa môže stať, že tvár sa hýbe neprirodzene.

Aj tvárová joga môže prispieť k správnemu fungovaniu svalov, dôležitá je stimulácia cvičením či masážou. Aj jednoduchá ranná rozcvička krásne prekrví a zohreje celú tvár.

MOJA SKÚSENOSŤ

Pred niekoľkými rokmi som mala možnosť pracovať s pani Dankou, ktorá bola 17 rokov po tomto ochorení.

Vykrivil sa jej ústny kútik, oko, líce sa jej vytiahlo dohora. Deväť mesiacov bola práceneschopná, chodila na rehabilitácie a masáže. V danom čase sa kvôli ťažkej životnej situácii v rodine nemohla plne venovať svojmu ochoreniu. Tvár ostala „pokrivená“. Počas celých 17 rokov Danka hľadala niekoho, kto by jej pomohol zlepšiť výzor. Chcela skúsiť nejakú metódu, ktorá by jej napravila a narovnala tvár. Vďaka spoločnej kamarátke sme sa zoznámili a pri otázke , či to skúsim, som bez váhania súhlasila. Bola to pre mňa obrovská výzva. Keďže cvičenia tvárovej jogy vychádzajú z rehabilitačných cvičení, súhlasila som, že to môžeme vyskúšať. Začali sme spolu cvičiť, pomaly a opatrne. Dankina spätná väzba bola veľmi dôležitá. Naučila som ju aj jednoduché masáže. Dohodli sme sa, že si bude každý deň po cvičení zapisovať, či sa niečo zmenilo, pocitovo alebo viditeľne.

Facialis

Na moje veľké prekvapenie sa citeľné zmeny začali prejavovať už po prvom dni a potom takmer každé 2-3 dni nastával posun. Zhrnula som tie najdôležitejšie pocitové a viditeľné zmeny:

  • šteklenie po celej pravej „chorej“ polovici tváre, celá tvár je „pohyblivejšia, pružnejšia    / 1.deň
  • pri cvičení sa začínajú pohybovať svaly, ktoré sa predtým nehýbali                    / 5.deň
  • vracia sa cit do „chorého“ líca, keď si ho silnejšie stlačí – cíti bolesť                   / 7.deň
  • kútik úst na pravej strane je pohyblivejší, pocit rýchlejšieho zatvorenia oka / 9.deň
  • PERLIČKA: karpina v pravom oku – úspech? Áno! 17 rokov sa v oku neobjavila a zrazu je späť!                                                     / 10.deň
  • jednoduchšie a bez väčšej námahy špúli pery, pri zatváraní očí sa už pohybuje aj líce / 14.deň
  • pocit rovnomerného úsmevu                                                                                                    / 21.deň

Dankine zhrnutie po šiestich týždňoch cvičenia

„Za šesť týždňov moje tvárové svaly urobili obrovský pokrok, cítim a vidím na sebe, že sa tvár začína hýbať celá rovnomerne. Ústa už nie sú také pokrivené, dostávam komplimenty od známych, že vyzerám lepšie, už nemám také krivé ústa , omladla som, a podobne. Je to, samozrejme, veľmi príjemné, ale pre mňa je najdôležitejšie, že sa tie svaly hýbu. Je to neuveriteľné, čo naše telo dokáže a aký pokrok sa dá urobiť za pár týždňov. Verím tejto metóde a cvičím ďalej“. Danke som odporučila navštíviť aj fyzioterapeuta. Momentálne dopĺňa cvičenie aj rehabilitačnými a lymfodrenážnymi masážami.

Ak máte takéto ochorenie, určite vyhľadajte odborníka a konzultujte svoj stav s lekárom. Na každého platí niečo iné a s každým takýmto klientom je potrebné pracovať výlučne individuálne.

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre