Máte radi klíčky?

klicky

Máte radi klíčky, ktoré sú bohatým zdrojom výživy? Veľmi sa teším, že už ide jar, som totiž teplomil a okrem toho rada trávim čas aj v záhrade. Neviem sa dočkať, kedy zasadím prvé semiačka a budem sa tešiť zo špenátu , z ktorého si vyrábame celú jar a leto skvelé smoothie. Pokiaľ nám však vyrastie, snažím sa trošku obohacovať jedálniček niečím zeleným, zdravým a chutným.

Mám svoju obľúbenú vec a tou sú klíčky. Najradšej ich vyrábam z mungo fazuliek. Chutia aj deťom, asi aj preto, že im pripomínajú mladý hrášok. Mimochodom ten vyjedajú rovno na záhone a nie je šanca, aby sa dostal do polievky, tobôž do mrazáku. Mungo klíčky majú vysoký podiel vitamínov a proteínov. Sú skvelým zdrojom vápnika, horčíka, kyseliny listovej, bielkovín, draslíka a vlákniny.máte radi klíčky

Klíčky sú bohatým zdrojom výživy

Nakličovať môžeme samozrejme aj iné semienka, napríklad šošovicu, cícer ,brokolicu, či sóju. Naklíčené semienka sú totiž skvelým zdrojom enzýmov, vitamínov, minerálnych látok a rastlinných bielkovín. V semienku je obrovská energia, vedeli ste, že obsah vitamínov sa už po pár hodinách klíčenia zvyšuje o viac ako 50% ? To je úžasné! Ak máte radi klíčky len konzumujte, veľa získate hlavne na zdraví.

Je preto vhodné takéto naklíčené semiačka konzumovať pravidelne, napomáhajú tráveniu, imunite, sú skvelé ako prevencia proti rôznym ochoreniam.

U nás doma sa po nich vždy „zapráši“ . Deti si ich dajú do misky a vyjedajú ako keksíky. Tiež sú skvelé ako zelený doplnok čerstvého kváskového chlebíka s maslom alebo  nátierkou. Občas ich dám aj na záver do polievky spolu s petržlenovou vňaťou.

Ak ste to ešte neskúsili, tak sa do toho určite pustite, nakličovanie je veľmi jednoduché a najmä superzdravé!

Dobrú chuť

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre