Sedem dní bez jedla – detoxikácia tela aj mysle

detoxikácia

Detoxikácia tela aj mysle

Keď som sa v apríli po prvýkrát stretla s Miriam Látečkovou v Jedľových Kostoľanoch na detoxikačnom pobyte, bola som tam pracovne. Mima ma pozvala porozprávať „hladujúcim“ ženám o tvárovej joge a zacvičiť si s nimi. Vtedy mi napadlo, že by som také niečo mohla skúsiť aj ja a vziať so sebou aj môjho muža. Ešte boli v tom čase voľné miesta na júlový pobyt a tak sme to doma v krátkosti predebatovali a rozhodli sa, že to skúsime.

Sedem dní bez jedla - detoxikácia tela aj mysle

Pravdupovediac, nevedela som celkom čo ma čaká. Bolo mi jasné akurát to, že nič nebudem jesť, len piť šťavy, čaje, vodu a trošku chodiť na prechádzky do prírody.

Dnes po absolvovaní detoxikácie na pobyte môžem povedať, že to nebolo zďaleka len o „nejedení“. Bol to týždeň o prekonávaní vlastných hraníc, uvedomovaní si takých „bežných“ vecí ako je pravidelné dýchanie, obyčajná chôdza po lese, načúvaní vlastnému telu a pocitom, spoznávaní nových ľudí, učení sa a vzájomnom inšpirovaní. Bolo to také pestré a bohaté, že sme ani „nestihli jesť“ a myslieť na jedlo.

Sedem dní bez jedla - detoxikácia tela aj mysle

Sedem dní bez jedla – detoxikácia tela aj mysle

 

Aj keď … boli krízy. Všetci sme ich zdolali a každý z nás si odniesol to, čo pre seba potrebuje.

Viacerí ľudia sa pýtajú ako sme to zvládli, ako sme sa cítili, či sme boli unavení, či sa to vôbec dá. Tak vám to pekne po poriadku popíšem, aby ste si to vedeli predstaviť 🙂

Pred nástupom na pobyt sme dostali odporúčania zjemniť stravu, zaradiť viac zeleniny, ovocia, vynechávať ťažké pokrmy a absolvovať jogínsku očistu Šankhaprakšalánu. Na ňu som sa chystala od stretnutia s mojím klientom pánom Karlom 85 r., ktorého som vám predstavila v minulom článku. Tú som zvládla až tesne pred nástupom na pobyt. V pondelok popoludní sme pricestovali do Harmónie a po úvodnom zoznámení sme sa dozvedeli čo nás čaká, ako to celé bude prebiehať a aké detoxikačné techniky budeme používať.

Mima nám tiež odporučila počas pobytu používať minimum kozmetiky. Chvíľu som premýšľala ako to vyskladám a nakoniec som sa rozhodla pre 3 jednoduché veci:

1. Čistenie pleti – na tento krok som používala Makeup Eraser – prateľné ekologické tampóny

2. Hydratácia pleti – to bola jasná voľba v podobe peptidového séra v spreji Larens

3. Výživa pleti – tu som zvolila Bio Renew serum

Každý deň sme mali pripravené ovocné a zeleninové šťavy ( spolu 1 L za deň ), bylinné čaje a vodu. Ráno sme praktizovali detoxikačné techniky napríklad mĺganie oleja či konvičkovanie nosa. Potom sme cvičili čhi-kung a jogu, tretí deň sme pridali aj tvárovú jogu. Telo sa čistilo a bolo to trošku vidieť aj na pleti prvé dni. Na konci pobytu som už pozorovala pekne vypnutú a dobre hydratovanú pleť. Nečudo, veď o pitný režim sme sa naozaj výborne starali :-). Každodenné cvičenie, večerná masáž, pobyt na vzduchu urobili svoje.

Denné prechádzky po lese boli úžasné a bolo až prekvapujúce, ako sme vládali prejsť niekoľko kilometrov za deň. Niektoré dni sme s mužom vynechali prechádzku a uprednostnili sme bicyklovačku po okolitých lesoch, na hrad Červený Kameň a do Vinosadov. Podvečer sme mávali zaujímavé prednášky o emóciách a ich vplyve na zdravie našich orgánov, zelených potravinách, prírodnej kozmetike, potrebe jódu v tele. Všetko to bolo veľmi poučné a krásne to do seba zapadalo. Program bol taký nabitý, že sme nemali ani čas myslieť na jedlo.

A ak sa pýtate, či som mala počas pobytu nejakú krízu, poviem, že MALA a poriadnu :-). Bol to štvrtý deň pobytu. Z postele som vstávala unavená, mrzutá, s roztrasenými kolenami. Cítila som sa tak, ako by mi došla energia, hoci predošlé dni som jej mala na rozdávanie. O jedle sa mi snívalo, mala som obrovskú chuť na dusenú kapustu – a nie je to moje obľúbené jedlo. Nejako som to prežila, zamestnala hlavu inými myšlienkami, pomohla mi aj prechádzka a môj muž. Na piaty deň ráno sa všetko otočilo a ja som sa zobudila plná sily a energie. Rovnako dobre som sa cítila až do konca pobytu – siedmy deň.

Sedem dní bez jedla - detoxikácia tela aj mysle

Sedem dní bez jedla – detoxikácia tela aj mysle

Pred odchodom sme dostali inštrukcie ako postupne zaraďovať jedlo. Úprimne? Toto bola oveľa náročnejšia časť celého procesu ako samotné hladovanie. Prvý deň po návrate opäť len šťavy a hrsť ovocia. Ďalší deň podobne, avšak ovocia o čosi viac. A takto postupne až kým som zaradila zeleninu, obilniny a strukoviny. Fungovať v obmedzenom režime v reálnom živote, kedy treba variť pre deti, chodiť do obchodu je poriadna makačka. Navyše ak vás privíta mamina deň po detoxe s bryndzovými haluškami, ktoré voňajú v celom dome a vy viete, že na ne môžete zabudnúť a idete si von natrhať za hrsť malín.

Opäť na mňa prišla kríza na štvrtý deň a mala som čo robiť, aby som to zvládla. Podarilo sa so zaťatými zubami, aj na piaty deň aj očista žlčníka. Už teraz však viem, že kombinácia grepového džúsu s olivovým olejom nebude patriť medzi moje obľúbené techniky detoxikácie.

Ak to tak celé zhrniem, tak môžem s istotou povedať, že:

  • Dokážeme viac ako si myslíme
  • Telo nepotrebuje kilá mäsa a jedla aby dokázalo fungovať
  • Obyčajná prechádzka po lese vás nabije energiou
  • Je to skvelý pocit, ak prekonáme seba samých
  • Nikdy nezaškodí prečistiť svoje telo
  • Je zaujímavé pozorovať vlastné myšlienky

Išla som na pobyt zo zvedavosti a aj preto, že som sa chcela cítiť dobre. Už viem, aké to je niekoľko dní nejesť. Teraz pokračujem v jednodňových hladovkách – to je proti pobytovke  úplná „malina“. Nie je to len detoxikácia tela ale aj mysle. Fungovanie bez mentálnej záťaže je paráda a mali by sme si to občas skúsiť.

Možno to nie je úplne pre každého, avšak odhodlaní zvedavci to určite zvládnu tak ako ja 🙂 a možno aj lepšie!

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre