Zápal trojklanného nervu – s touto diagnózou nepošlete ani vzdušný bozk

Zápal trojklanného nervu

Názov tohto ochorenia znie dosť odstrašujúco , ale veľmi jednoducho povedané ide o ochrnutie polovice tváre. Prejavuje sa neschopnosťou zavrieť oko, usmiať sa, tvár pôsobí „vykrivene“ a môže tŕpnuť.

Tvárový nerv je jeden z dvanástich hlavových nervov, ktoré inervujú rôzne časti tváre a hlavy. Tvárový nerv inervuje mimické svaly, spracováva chuťové vnemy z predných dvoch tretín jazyka, inervuje aj zložky vnútorného ucha. Vďaka nemu je regulovaná aj činnosť podjazykovej a podsánkovej žľazy, ktoré produkujú sliny.

Nejedná sa našťastie o trvalé ochrnutie avšak v žiadnom prípade ho netreba podceniť. Zjaviť sa môže náhle, bez varovania. Ochrnutie môže spôsobiť nedoliečená chrípka, rôzne vírusové ochorenia ako napr.pásový opar ale najčastejšou príčinou je prechladnutie. Tvárový nerv vychádza z lebky kostným kanálom. Za uchom je pomerne obnažený a  náchylný na prechladnutie. Preto je veľmi dôležité dávať si pozor na mráz a chlad. Rizikovým obdobím však nie je len zima, ale aj horúce leto, kedy sa vystavujeme klimatizačným zariadeniam nielen v kancelárii ale aj v aute.

Zápal trojklanného nervu sa najčastejšie prejavuje ovisnutým kútikom úst, pričom môže dôjsť aj k vytekaniu slín, postihnutá osoba zvyčajne nedokáže ani normálne piť. Ďalším sprievodným znakom býva, že nie je možné čiastočne, alebo vôbec zatvoriť oko – to je tzv. periférna porucha facialis. K tomuto sa môže ešte pridať aj porucha chuti a sluchu, nakoľko cez kostný kanál prechádzajú aj vlákna pre chuťové poháriky a drobný sval vo vnútornom uchu. Je to veľmi nepríjemné a je dôležité vedieť, čo s tým, ak sa nám takéto niečo prihodí.

PRVÁ POMOC

Ak spozorujete, že niečo nie je v poriadku, alebo ste už navštívili lekára a ten stanovil túto diagnózu, je nutné dodržiavať tieto základné pravidlá :

  1. Zábaly – Udržiavať postihnutú časť tváre v suchu a teple – zakryť šatkou, alebo šálom, vždy až po ucho, pretože tam je nerv obnažený
  2. Umelé slzy – aplikujte v prípade, že neviete zatvoriť oko, vysušuje sa a je potrebné ho zvlhčiť
  3. Tvárová joga a masáže – vyhľadajte vo svojom okolí človeka, ktorý vás naučí ako stimulovať tvárové svalstvo, precvičujte pravidelne doma. Cvičenie odporúčam podporiť aj masážami tváre.

DANKIN PRÍBEH

Danka mala pred 17-timi rokmi zápal trojklanného nervu a periférnu parézu n.facialis – zjednodušene povedané ochrnula jej polovica tváre, vykrivil sa jej ústny kútik, oko, líce. Deväť  mesiacov bola práceneschopná, chodila na rehabilitácie a masáže. V danom čase sa nemohla plne venovať svojmu ochoreniu kvôli ťažkej životnej situácii v rodine. Tvár ostala „pokrivená“. Počas  celých 17 rokov hľadala Danka niekoho, kto by jej pomohol s jej výzorom, chcela skúsiť nejakú metódu, ktorá by jej napravila a narovnala tvár. Vďaka spoločnej kamarátke sme sa zoznámili a na otázku , či to skúsim, som bez váhania odpovedala : áno. Bola to pre mňa obrovská výzva, pomôcť niekomu s jeho problémom. Nemala som žiadne praktické skúsenosti a o paréze n.facialis som vedela len teóriu. Tak som začala študovať na internete a veľa som sa Danky vypytovala.

Keďže cvičenia tvárovej jogy vychádzajú z rehabilitačných cvičení , bola som si istá, že to nemôže uškodiť. S Dankou sme začali cvičiť veľmi opatrne. Naučila som ju aj jednoduché masáže. Dohodli sme sa, že si bude každý deň zapisovať či sa niečo zmenilo, či už pocitovo alebo viditeľne. Priznám sa, odhadovala som, že prvá zmena nastane tak o mesiac, skutočnosť však bola úplne iná.

Všetko sme to spoločne zapísali a ako to prebiehalo si môžete prečítať v mojom eBooku zdarma : Ako sa zbaviť dvojitej brady či ovisnutých líc bez plastického chirurga. Prajem vám, aby vám zápal trojklanného nervu nikdy neskrížil cestu. A ak náhodou, predsa len budete naň trošku “pripravení”.

Zuzana

Štítky:
Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre