Kolagénom proti vráskam

Kolagén proti vráskam

KOLAGÉN PROTI VRÁSKAM

Kolagén je najznámejší objav posledných rokov v oblasti kozmetológie. Spôsobil revolúciu v starostlivosti o pleť. Pomáha obnoviť bunkovú štruktúru, dodáva pokožke pevnosť, má schopnosť vyhladzovať vrásky a omladiť nás o pár rokov. To je aj dôvod prečo sa tak často pridáva do kozmetických prípravkov a nájdeme ho aj vo výživových doplnkoch. Preto neprekvapí, že v súvislosti s vráskami sa skloňuje najčastejšie.

V našom tele sa nachádza prirodzene. Ale – po 25-ke jeho množstvo v pleti, resp. v tkanivách postupne klesá.

Prečo ho všetky chceme mať vo svojom dennom kréme či sére?

Kolagén je bielkovina tvorená reťazcom viacerých aminokyselín, ktorá vo forme vlákien tvorí základ pre podporné tkanivá v našom tele. Používa sa aj na podporu procesu hojenia u pacientov s popáleninami aj pri kozmetickej a korektívnej chirurgii. Svojimi vlastnosťami zabezpečuje pevnosť a pružnosť kože. Kozmetické výrobky môžu obsahovať dva druhy kolagénu – zvierací a rybí. Zvierací sa už veľmi nepoužíva,  nakoľko je veľmi ťažko vstrebateľný a  nesie so sebou mnohé riziká.

Bezpečnejší typ kolagénu je rybí kolagén, ktorý sa získava z kože a šupín rýb. Aj vďaka podmienkam, v ktorých ryby žijú, je tento typ kolagénu odolný voči fyzickému aj chemickému poškodeniu. Uchováva aj polypeptidy a aminokyseliny, ktoré dopĺňajú kolagén a majú vyššiu účinnosť. Rybí kolagén sa veľmi často používa v kozmetike, hydratuje a spevňuje pokožku.

Niektoré kozmetické produkty neobsahujú kolagén, ale látky, ktoré napomáhajú stimulovať prirodzený, v našej koži existujúci kolagén. Jedná sa najmä o :

  • vitamín C
  • antioxidanty
  • aktívne peptidy

Posledným spomínaným – peptidomvenujte zvýšenú pozornosť. Tieto zlúčeniny 3 až 5 aminokyselín vedia s vašou pleťou urobiť divy. Majú totiž schopnosť priaznivo ovplyvňovať prirodzené fyziologické procesy v našej koži, teda aj tvorbu kolagénu v pleti. Sú to vlastne poslíčkovia, ktorí nášmu mozgu signalizujú nedostatok kolagénu v tele a vďaka nim sa jeho tvorba znova aktivuje. Aminokyseliny samé majú výborné hygroskopické vlastnosti (zadržiavajú vlhkosť) a polypeptidy navyše pleť chránia aj pred vonkajším pôsobením. Preto sú v pleťových prípravkoch viac než vítané v ideálnom prípade ak sú prírodné, nie syntetické. Dá sa povedať, že v boji proti vráskam sú lacnejšou a šetrnejšou alternatívou botulotoxínu, ktorý si ženy donedávna dávali aplikovať bolestivo v podobe injekcií.

2 tipy ako podporiť tvorbu kolagénu

  • Pravidelným precvičovaním tvárových svalov

Podporujeme tým prirodzenú tvorbu kolagénu aj elastínu. Ako sa to naučíte? Na mojich živých alebo online kurzoch.

  •  Používajte kolagénové sérum na pleť 

S pleťovými sérami je efekt najrýchlejší, pretože obsahujú menšie čiastočky (molekuly), ktoré sa do pleti,  dostávajú rýchlejšie a hlbšie do jej vrstiev. Majú tiež vyššiu koncentráciu aktívnych látok (70% oproti približne 15% aktívnych látok v krémoch). Sérum s lipozomálnym kolagénovým komplexom sa vám zíde vtedy, ak chcete vyplniť vrásky zvnútra. Bude výborným pomocníkom  vašej kozmetickej výbavy. Zakúpite v mojom eshope >>>

V kombinácii s kvalitným krémom úspech na seba nenechá dlho čakať. Najlepší účinok dosiahnete aplikáciou pod denný aj nočný krém. Cvičením a starostlivosťou o pleť zjemníte vrásky, spevníte a rozžiarite pokožku. A to predsa chceme. Mlado a zdravo vyzerajúcu tvár. Tak s radosťou do toho :-).

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre